| Manufacturer Part Number: | FWP-225A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 225A 700VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWP-225A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWP-225A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 225A | |
| Voltage Rating - AC | 700V | |
| Voltage Rating - DC | 700V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 2.000" Dia x 5.090" L (50.80mm x 129.29mm) | |
| Melting I²t | 7700 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWP-225A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWP-225A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWP-225A is new and unused, you can buy FWP-225A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWP-225A.
| 125LC4900K5LM8 | 1.2µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP) Nonstandard 3.071" L x 3.071" W (78.00mm x 78.00mm) | 125LC4900K5LM8.pdf | |
| EBM15DCBI-S189 | CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD | EBM15DCBI-S189.pdf | |
| DTD123YKT146 | TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 | DTD123YKT146.pdf | |
| XPEBBL-L1-0000-00301-SB01 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module - Blue Starboard | XPEBBL-L1-0000-00301-SB01.pdf | |
| VI-22Y-MW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VI-22Y-MW-F1.pdf | |
| 410-117 | Digilent Boards - Sensor Board | 410-117.pdf | |
| BQ51013AEVM-765 | BQ51013A bqTESLA™ Series Power Management, Wireless Power Supply Evaluation Board | BQ51013AEVM-765.pdf | |
| CPC1114NTR | IC RELAY SSR SP-NO 400MA 4-SOP | CPC1114NTR.pdf | |
| DTS26W13-4PE | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | DTS26W13-4PE.pdf | |
| 97-3107A24-28PY-417-940 | AB 24C 24#16 PIN PLUG | 97-3107A24-28PY-417-940.pdf | |
| 803-43-086-20-001000 | 86 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 803-43-086-20-001000.pdf | |
| CB20211207 | 12 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | CB20211207.pdf | |
| 1389760000 | 32 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1389760000.pdf | |
| HRG3216P-1072-D-T5 | RES SMD 10.7K OHM 0.5% 1W 1206 | HRG3216P-1072-D-T5.pdf |