| Manufacturer Part Number: | FWJ-80A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE 80AMP 1000V AC SEMI-COND |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWJ-80A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWJ-80A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWJ | |
| Packaging | * | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 80A | |
| Voltage Rating - AC | 1000V (1kV) | |
| Voltage Rating - DC | 800V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 25kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | * | |
| Package / Case | * | |
| Size / Dimension | * | |
| Melting I²t | 1550 @ Unknown Test | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWJ-80A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWJ-80A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWJ-80A is new and unused, you can buy FWJ-80A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWJ-80A.
| CL31A335KOHNNNF | 3.3µF 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31A335KOHNNNF.pdf | |
| PHE845VF6220MR30L2 | 0.22µF Film Capacitor 760V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.240" L x 0.532" W (31.50mm x 13.50mm) | PHE845VF6220MR30L2.pdf | |
| BFC238333472 | 4700pF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | BFC238333472.pdf | |
| TAP156M035SCS | 15µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V Radial 1.6 Ohm 0.276" Dia (7.00mm) | TAP156M035SCS.pdf | |
| 10120126-T0J-80DLF | 4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK | 10120126-T0J-80DLF.pdf | |
| VI-JN3-CW | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VI-JN3-CW.pdf | |
| VI-JNP-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VI-JNP-IY-F2.pdf | |
| V375A12E600BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W | V375A12E600BN3.pdf | |
| CR1206-FX-2433ELF | RES SMD 243K OHM 1% 1/4W 1206 | CR1206-FX-2433ELF.pdf | |
| ACM10DRMD-S664 | CONN EDGECARD 20POS .156 WW | ACM10DRMD-S664.pdf | |
| 1738601-2 | Modular Coupler Connector Jack, 8p8c (RJ45) To Jack, 8p8c (RJ45) Cat5e Unshielded | 1738601-2.pdf | |
| 1-826634-7 | 34 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 1-826634-7.pdf | |
| 88886-166HLF | 66 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 88886-166HLF.pdf | |
| RG3216P-1783-W-T1 | RES SMD 178K OHM 0.05% 1/4W 1206 | RG3216P-1783-W-T1.pdf |