| Manufacturer Part Number: | FWJ-600A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 600A 1KVAC/800VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWJ-600A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWJ-600A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWJ | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 600A | |
| Voltage Rating - AC | 1000V (1kV) | |
| Voltage Rating - DC | 800V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 25kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 2.500" Dia x 7.201" L (63.50mm x 182.91mm) | |
| Melting I²t | 61000 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWJ-600A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWJ-600A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWJ-600A is new and unused, you can buy FWJ-600A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWJ-600A.
| ISC1812ES102K | 1mH Shielded Wirewound Inductor 66mA 16 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | ISC1812ES102K.pdf | |
| 1025-32G | 3.3µH Unshielded Molded Inductor 285mA 850 mOhm Max Axial | 1025-32G.pdf | |
| 4564-332J | 3.3mH Unshielded Inductor 100mA 13 Ohm Max Radial | 4564-332J.pdf | |
| 8N4SV75KC-0059CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0059CDI8.pdf | |
| XC2C384-7PQG208C | IC CPLD 384MC 7.1NS 208QFP | XC2C384-7PQG208C.pdf | |
| STM32F779NIH6 | ARM® Cortex®-M7 STM32 F7 Microcontroller IC 32-Bit 216MHz 2MB (2M x 8) FLASH 216-TFBGA (13x13) | STM32F779NIH6.pdf | |
| QS101XXHB220 | LED Panel Indicator Blue Diffused 45° 220V 3mA Round with Flat Top, 12.00mm Solder Lug | QS101XXHB220.pdf | |
| 32786 | HALF 6.3MM TALL CROSS FLOW PINS | 32786.pdf | |
| EVAL-AD7400EDZ | AD7400 iCoupler® 16 Bit 10M Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | EVAL-AD7400EDZ.pdf | |
| MCR03ERTF6811 | RES SMD 6.81K OHM 1% 1/10W 0603 | MCR03ERTF6811.pdf | |
| MMA02040C3321FB300 | RES SMD 3.32K OHM 1% 0.4W 0204 | MMA02040C3321FB300.pdf | |
| TXR54AB90-2408AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 7/16-18 UNEF 24 | TXR54AB90-2408AI.pdf | |
| RNMF14JTD82K0 | RES 82K OHM 1/4W 5% AXIAL | RNMF14JTD82K0.pdf |