| Manufacturer Part Number: | FWJ-35A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 35AMP 1000V AC SEMI-COND |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWJ-35A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWJ-35A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWJ | |
| Packaging | * | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 35A | |
| Voltage Rating - AC | 1000V (1kV) | |
| Voltage Rating - DC | 800V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 25kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | * | |
| Package / Case | * | |
| Size / Dimension | * | |
| Melting I²t | 210 @ Unknown Test | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWJ-35A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWJ-35A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWJ-35A is new and unused, you can buy FWJ-35A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWJ-35A.
| 06033C103KAZ2A | 10000pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06033C103KAZ2A.pdf | |
| VJ0603D1R7DLPAJ | 1.7pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D1R7DLPAJ.pdf | |
| TAP106M025SRS | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V Radial 2.5 Ohm 0.217" Dia (5.50mm) | TAP106M025SRS.pdf | |
| 356-010-520-101 | CARDEDGE 10POS .156 BLACK | 356-010-520-101.pdf | |
| SN74LVC1GX04DCKR | IC CRYSTAL OSC DRIVER SC70-6 | SN74LVC1GX04DCKR.pdf | |
| S25FL116K0XNFI013 | IC FLASH MEM 16MB SPI CMOS 8WSON | S25FL116K0XNFI013.pdf | |
| IS42SM16800H-75BLI | IC SDRAM 128MBIT 54BGA | IS42SM16800H-75BLI.pdf | |
| V48A36M500BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W | V48A36M500BG3.pdf | |
| 890-80-016-10-004101 | 16 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 890-80-016-10-004101.pdf | |
| 830-80-010-40-001101 | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin | 830-80-010-40-001101.pdf | |
| 1589072-1 | 1 Position Receptacle Connector Surface Mount, Right Angle | 1589072-1.pdf | |
| 5452512 | 3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 5452512.pdf | |
| SM2615JTR820 | RES SMD 0.82 OHM 5% 1W 2615 | SM2615JTR820.pdf |