| Manufacturer Part Number: | FWJ-1600A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE 1600A 1000V AC SEMI-COND# |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWJ-1600A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWJ-1600A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWJ | |
| Packaging | * | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 1.6A | |
| Voltage Rating - AC | 1000V (1kV) | |
| Voltage Rating - DC | 800V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100kA | |
| Mounting Type | * | |
| Package / Case | * | |
| Size / Dimension | * | |
| Melting I²t | 700000 @ Unknown Test | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWJ-1600A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWJ-1600A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWJ-1600A is new and unused, you can buy FWJ-1600A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWJ-1600A.
| EKYB160ELL102MJ16S | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB160ELL102MJ16S.pdf | |
| VJ0805D620KLXAJ | 62pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D620KLXAJ.pdf | |
| CDV30FF912FO3 | MICA | CDV30FF912FO3.pdf | |
| TAJT685M006RNJ | 6.8µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 1210 (3528 Metric) 5 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | TAJT685M006RNJ.pdf | |
| M39003/01-8093 | 47µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-8093.pdf | |
| 1N5402-E3/73 | DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD | 1N5402-E3/73.pdf | |
| HMPP-3890-TR2 | RF Diode PIN - Single 100V 1A MiniPak 1412 | HMPP-3890-TR2.pdf | |
| TLP104(TPL,E | Logic Output Optoisolator 1Mbps Open Collector 3750Vrms 1 Channel 15kV/µs CMTI 6-SO, 5 Lead | TLP104(TPL,E.pdf | |
| FODM2701 | Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 4-SMD | FODM2701.pdf | |
| DP150-3S | AC/DC CONVERTER 18V 150W | DP150-3S.pdf | |
| MK2P-S-AC12 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VAC Coil Socketable | MK2P-S-AC12.pdf | |
| ESR10EZPF1543 | RES SMD 154K OHM 1% 0.4W 0805 | ESR10EZPF1543.pdf | |
| KPT00E14-12S | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT00E14-12S.pdf | |
| 282809-7 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.400" (10.16mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 282809-7.pdf | |
| CMF073K0000JLEB | RES 3K OHM 1/2W 5% AXIAL | CMF073K0000JLEB.pdf |