| Manufacturer Part Number: | FWJ-100A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE 100AMP 1000V AC SEMI-COND |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWJ-100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWJ-100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWJ | |
| Packaging | * | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 100A | |
| Voltage Rating - AC | 1000V (1kV) | |
| Voltage Rating - DC | 800V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 25kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | * | |
| Package / Case | * | |
| Size / Dimension | * | |
| Melting I²t | 2800 @ Unknown Test | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWJ-100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWJ-100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWJ-100A is new and unused, you can buy FWJ-100A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWJ-100A.
| MAL216356471E3 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 485 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL216356471E3.pdf | |
| APTDC10H601G | RECT BRIDGE 10A 600V SP1 | APTDC10H601G.pdf | |
| EPM7256AETC144-10N | IC CPLD 256MC 10NS 144TQFP | EPM7256AETC144-10N.pdf | |
| STEVAL-MKI080V1 | LPR410AL MEMS Gyroscope, 2 Axis Sensor Evaluation Board | STEVAL-MKI080V1.pdf | |
| CA02COME20-29PBM29 | 17 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA02COME20-29PBM29.pdf | |
| GTC02R20-27P | GT 14C 14#16 PIN RECP BOX | GTC02R20-27P.pdf | |
| CTVS07RF-13-35SE | 22 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVS07RF-13-35SE.pdf | |
| DTS20W23-21SA | 21 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | DTS20W23-21SA.pdf | |
| AFD54-10-6PN-6233 | 6 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | AFD54-10-6PN-6233.pdf | |
| 1871132-3 | DYNAMIC D7 SOCKET CONT ASSY AG P | 1871132-3.pdf | |
| TSW-137-23-L-S | 37 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-137-23-L-S.pdf | |
| H503705100J0G | 3 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | H503705100J0G.pdf | |
| CRGH2010F16K2 | RES SMD 16.2K OHM 1% 1W 2010 | CRGH2010F16K2.pdf |