| Manufacturer Part Number: | FWH-80A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 80A 500VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWH-80A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWH-80A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 80A | |
| Voltage Rating - AC | 500V | |
| Voltage Rating - DC | 500V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | - | |
| Melting I²t | 305 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWH-80A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWH-80A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWH-80A is new and unused, you can buy FWH-80A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWH-80A.
| IEGH66-35127-4-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEGH66-35127-4-V.pdf | |
| GCM31DCAT | CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD | GCM31DCAT.pdf | |
| ASTMUPCE-33-212.500MHZ-EJ-E-T3 | 212.5MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 36mA Enable/Disable | ASTMUPCE-33-212.500MHZ-EJ-E-T3.pdf | |
| IXFN100N20 | MOSFET N-CH 200V 100A SOT-227B | IXFN100N20.pdf | |
| A54SX32A-PQG208I | IC FPGA 174 I/O 208QFP | A54SX32A-PQG208I.pdf | |
| MB90020PMT-GS-151-BND | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-151-BND.pdf | |
| XC61HC2712MR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23 | XC61HC2712MR-G.pdf | |
| VE-B3V-EX | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VE-B3V-EX.pdf | |
| VI-26Y-MU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W | VI-26Y-MU-F3.pdf | |
| 3280-7SG-321 | 7 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | 3280-7SG-321.pdf | |
| CTVS06RF-21-41SA-LC | CTV 41C 41#20 SKT PLUG | CTVS06RF-21-41SA-LC.pdf | |
| 951134-7622-AR | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 951134-7622-AR.pdf | |
| 0719731019 | 38 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0719731019.pdf | |
| RT1220R-103-M | RES SMD 10K OHM 20% 1/10W 0805 | RT1220R-103-M.pdf | |
| RP73D2A887RBTDF | RES SMD 887 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A887RBTDF.pdf |