| Manufacturer Part Number: | FWH-70A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 70A 500VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWH-70A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWH-70A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 70A | |
| Voltage Rating - AC | 500V | |
| Voltage Rating - DC | 500V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | - | |
| Melting I²t | 210 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWH-70A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWH-70A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWH-70A is new and unused, you can buy FWH-70A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWH-70A.
| 171332J630C-F | 3300pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) | 171332J630C-F.pdf | |
| 2-5700-IG1-P10-12A | CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC | 2-5700-IG1-P10-12A.pdf | |
| 8N3SV76EC-0051CDI8 | VCXO IC 672.1562MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0051CDI8.pdf | |
| SN74ACT04NSRG4 | Inverter IC 6 Channel 14-SO | SN74ACT04NSRG4.pdf | |
| ERA-8ARB202V | RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 | ERA-8ARB202V.pdf | |
| RN73C2A1K27BTDF | RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/10W 0805 | RN73C2A1K27BTDF.pdf | |
| RSM43DSXH | CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD | RSM43DSXH.pdf | |
| MS3102R16-10P | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3102R16-10P.pdf | |
| SJTP02RE-16-26P(014) | 26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | SJTP02RE-16-26P(014).pdf | |
| CTV06RQF-23-6S-LC | TV 6C 6#8(QUAD) SKT RECP | CTV06RQF-23-6S-LC.pdf | |
| 68022-124H | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68022-124H.pdf | |
| 9T06031A4222CBHFT | RES SMD 42.2K OHM 1/10W 0603 | 9T06031A4222CBHFT.pdf |