| Manufacturer Part Number: | FWH-275A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 275A 500VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWH-275A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWH-275A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 275A | |
| Voltage Rating - AC | 500V | |
| Voltage Rating - DC | 500V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 1.500" Dia x 4.340" L (38.10mm x 110.24mm) | |
| Melting I²t | 7900 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWH-275A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWH-275A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWH-275A is new and unused, you can buy FWH-275A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWH-275A.
| 170M5444 | FUSE SQUARE 500A 1.3KVAC | 170M5444.pdf | |
| 3412.0122.22 | FUSE BRD MNT 3.5A 32VAC/VDC 0603 | 3412.0122.22.pdf | |
| SIT8918AE-13-33E-25.000000G | OSC XO 3.3V 25MHZ OE | SIT8918AE-13-33E-25.000000G.pdf | |
| CPPC7-LT0RP | 1MHz ~ 100MHz CMOS XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA Standby | CPPC7-LT0RP.pdf | |
| 0819R-34H | 2.7µH Unshielded Molded Inductor 236mA 850 mOhm Max Axial | 0819R-34H.pdf | |
| ATF2500C-20JI | IC CPLD 24MC 20NS 44PLCC | ATF2500C-20JI.pdf | |
| SN74F86DRG4 | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SOIC | SN74F86DRG4.pdf | |
| IS43LR32800G-6BL-TR | IC DDR 256M 166MHZ 90BGA | IS43LR32800G-6BL-TR.pdf | |
| LTC2945IMS#TRPBF | Power Supply Controller General Purpose 12-MSOP | LTC2945IMS#TRPBF.pdf | |
| LD1117D33TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 800mA 8-SO | LD1117D33TR.pdf | |
| VE-J4F-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W | VE-J4F-MY-B1.pdf | |
| CTVPS00RF-17-6JA | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVPS00RF-17-6JA.pdf | |
| IL-S-15S-S2C2-S | 15 Position Rectangular Housing Connector Receptacle 0.079" (2.00mm) | IL-S-15S-S2C2-S.pdf | |
| CPF0603B127RE1 | RES SMD 127 OHM 0.1% 1/16W 0603 | CPF0603B127RE1.pdf | |
| CRCW121869R8FKTK | RES SMD 69.8 OHM 1% 1W 1218 | CRCW121869R8FKTK.pdf |