| Manufacturer Part Number: | FWA020012A-10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Inventus Power |
| Product Category: | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12V 20W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWA020012A-10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWA020012A-10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Desktop, Wall Adapters | |
| Manufacturer | Inventus Power | |
| Series | FWA020 | |
| Part Status | Active | |
| Region Utilized | International | |
| Form | Desktop (Class I) | |
| Input Type | Cord (Sold Separately) | |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output | 12V | |
| Current - Output (Max) | 1.67A | |
| Power (Watts) | 20W | |
| No Load Power Consumption | 300mW (Max) | |
| Polarization | Positive Center | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Efficiency | Level V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C | |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm | |
| Size / Dimension | 3.45" L x 2.04" W x 1.30" H (87.7mm x 51.8mm x 33.0mm) | |
| Approvals | CB, CE, GS, TUV | |
| Power (Watts) - Max | 20W | |
| Input Connector | IEC 320-C14 | |
| Cord Length | 72" (1.83m) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 20 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWA020012A-10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWA020012A-10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Inventus Power all series components. The condition of FWA020012A-10A is new and unused, you can buy FWA020012A-10A Inventus Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWA020012A-10A.
| SR591C102KAATR1 | 1000pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR591C102KAATR1.pdf | |
| MKT1822433255 | 0.33µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm) | MKT1822433255.pdf | |
| ECQ-V1J153JM2 | 0.015µF Film Capacitor 63V Polyester, Metallized - Stacked Radial 0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm) | ECQ-V1J153JM2.pdf | |
| 199D686X96R3D6B1E3 | 68µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V Radial 0.236" Dia (6.00mm) | 199D686X96R3D6B1E3.pdf | |
| DF2378RVFQ34WV | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 34MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | DF2378RVFQ34WV.pdf | |
| MP44010HP-LF | IC PFC CONTROLLER 8SOIC | MP44010HP-LF.pdf | |
| X4005M8-4.5A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-MSOP | X4005M8-4.5A.pdf | |
| MV64531 | Green LED Indication - Discrete 2.2V Radial | MV64531.pdf | |
| VI-JTM-CX-S | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VI-JTM-CX-S.pdf | |
| D38999/24MD19JC | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24MD19JC.pdf | |
| 803-83-052-10-132101 | 52 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 803-83-052-10-132101.pdf | |
| 430115-12-0 | 12 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 430115-12-0.pdf | |
| 39870-0703 | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | 39870-0703.pdf | |
| TNPW0805158RBETA | RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW0805158RBETA.pdf |