| Manufacturer Part Number: | FWA-600A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 600A 150VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWA-600A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWA-600A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 600A | |
| Voltage Rating - AC | 150V | |
| Voltage Rating - DC | 150V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 20kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 1.500" Dia x 3.476" L (38.10mm x 88.29mm) | |
| Melting I²t | 46000 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWA-600A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWA-600A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWA-600A is new and unused, you can buy FWA-600A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWA-600A.
| UPM1J820MPD1TA | 82µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1J820MPD1TA.pdf | |
| MKP385611025JPM2T0 | 11µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.634" L x 0.709" W (41.50mm x 18.00mm) | MKP385611025JPM2T0.pdf | |
| LTC3850IGN-1#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC3850IGN-1#TRPBF.pdf | |
| LM2677S-5.0 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 5A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LM2677S-5.0.pdf | |
| VI-25N-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VI-25N-MY-B1.pdf | |
| ADNK-6090 | ADNS-6090 - Reference Design, Optical Mouse Evaluation Board | ADNK-6090.pdf | |
| CN0966B16G24SNY040 | 26500 24C 24#20 S TH PLUG LC | CN0966B16G24SNY040.pdf | |
| SLW7S-1C7BLF | 7 Position FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Through Hole | SLW7S-1C7BLF.pdf | |
| 1793320000 | 16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1793320000.pdf | |
| 1955980000 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1955980000.pdf | |
| AF1210FR-07140RL | RES SMD 140 OHM 1% 1/2W 1210 | AF1210FR-07140RL.pdf | |
| CRT0603-BW-3741ELF | RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 | CRT0603-BW-3741ELF.pdf | |
| MOX93025004FVE | RES 5M OHM 7.5W 1% AXIAL | MOX93025004FVE.pdf |