| Manufacturer Part Number: | FVA100012A |
|---|---|
| Manufacturer: | Inventus Power |
| Product Category: | AC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 100W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FVA100012A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FVA100012A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 18/Nov/2014 | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Converters | |
| Manufacturer | Inventus Power | |
| Series | FVA100 | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Open Frame | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input | 100 ~ 240 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 8.3A | |
| Power (Watts) | 100W (120W Forced Air) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Efficiency | 88% | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Features | PFC, Universal Input | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Size / Dimension | 4.50" L x 2.50" W x 1.22" H (114.0mm x 63.5mm x 30.9mm) | |
| Minimum Load Required | No | |
| Approvals | CB, CE, cTUVus | |
| Power (Watts) - Max | 100W (120W Forced Air) | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FVA100012A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FVA100012A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Inventus Power all series components. The condition of FVA100012A is new and unused, you can buy FVA100012A Inventus Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FVA100012A.
| VY2222M35Y5US6TV7A | 2200pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.350" Dia (8.90mm) | VY2222M35Y5US6TV7A.pdf | |
| VJ0805D150MXXAP | 15pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D150MXXAP.pdf | |
| TH3C156K025C1200 | 15µF Molded Tantalum Capacitors 25V 2312 (6032 Metric) 1.2 Ohm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | TH3C156K025C1200.pdf | |
| SMBJ90CA | TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AA | SMBJ90CA.pdf | |
| SMB8J10CHE3/52 | TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMB | SMB8J10CHE3/52.pdf | |
| GSC19DREI-S13 | CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND | GSC19DREI-S13.pdf | |
| MAX297EWE+ | IC FILTER LOWPASS 8TH 16-SOIC | MAX297EWE+.pdf | |
| V28A36T200BL | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | V28A36T200BL.pdf | |
| VI-21X-IW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W | VI-21X-IW-F3.pdf | |
| TE80B390RJ | RES CHAS MNT 390 OHM 5% 80W | TE80B390RJ.pdf | |
| C091 31N004 100 2 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | C091 31N004 100 2.pdf | |
| CTV07RW-25-35HA-LC | CTV 128C 128#22D PIN J/N RECP | CTV07RW-25-35HA-LC.pdf | |
| RCP2512W47R0GEB | RES SMD 47 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512W47R0GEB.pdf |