| Manufacturer Part Number: | FSV1060V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO277-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSV1060V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSV1060V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 220µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 550pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277-3 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSV1060V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSV1060V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSV1060V is new and unused, you can buy FSV1060V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSV1060V.
| LAR2D681MELZ40 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2D681MELZ40.pdf | |
| 0034.4217 | FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC | 0034.4217.pdf | |
| CMS3-2-R | 45µH @ 100kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 5.1A DCR 6 mOhm (Typ) | CMS3-2-R.pdf | |
| ISL8487EIP | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | ISL8487EIP.pdf | |
| BA6951FS-E2 | Motor Driver Bipolar Parallel 16-SSOPA | BA6951FS-E2.pdf | |
| F-51477GNB-FW-AJN | Graphic LCD Display Module Transmissive STN - Super-Twisted Nematic Parallel, 4-Bit 320 x 240 (QVGA) | F-51477GNB-FW-AJN.pdf | |
| XMLBEZ-00-0000-0D0UT527F | LED Lighting Easywhite®, Xlamp® XM-L2 White, Warm 2700K 4-Step MacAdam Ellipse 12V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XMLBEZ-00-0000-0D0UT527F.pdf | |
| REM6-4815D/A/CTRL | CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-15VOUT | REM6-4815D/A/CTRL.pdf | |
| 85106J145P5066 | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | 85106J145P5066.pdf | |
| 10-109814-7S | Circular Connector | 10-109814-7S.pdf | |
| 300X10949X | 25 Position Two Piece Backshell Connector Gray 180° Unshielded | 300X10949X.pdf | |
| RCWE120611L0JTEA | RES SMD 0.011 OHM 5% 1/2W 1206 | RCWE120611L0JTEA.pdf | |
| OF126JE | RES 12M OHM 1/2W 5% AXIAL | OF126JE.pdf | |
| CMF608K1920BEEK | RES 8.192K OHM 1W 0.1% AXIAL | CMF608K1920BEEK.pdf |