| Manufacturer Part Number: | FSV1045V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 16169 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 45V 10A TO277-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSV1045V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSV1045V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 440mV @ 10A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 220µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 820pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277-3 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSV1045V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSV1045V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSV1045V is new and unused, you can buy FSV1045V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSV1045V.
| SIT9002AI-38H25EO | 1MHz ~ 220MHz CML MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 51mA Enable/Disable | SIT9002AI-38H25EO.pdf | |
| VS-30CTQ080STRRPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-30CTQ080STRRPBF.pdf | |
| SET040204 | Diode Array 400V 15A Chassis Mount Module | SET040204.pdf | |
| SI7447ADP-T1-E3 | MOSFET P-CH 30V 35A PPAK 1212-8 | SI7447ADP-T1-E3.pdf | |
| 8N3SV75KC-0007CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0007CDI8.pdf | |
| CAT34C02YI-GT5 | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP | CAT34C02YI-GT5.pdf | |
| APBA3010SYKCGKC-GX | Green, Yellow 570nm Green, 590nm Yellow LED Indication - Discrete 2.1V Green, 2V Yellow 3-SMD, No Lead | APBA3010SYKCGKC-GX.pdf | |
| RV-0512D/P/R8 | CONV DC/DC 2W 05VIN +/-12VOUT | RV-0512D/P/R8.pdf | |
| 75-68228-12G | 26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | 75-68228-12G.pdf | |
| SP02SE-20-41S(003) | 41 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | SP02SE-20-41S(003).pdf | |
| CA3102E20-27PF80F0 | 14 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | CA3102E20-27PF80F0.pdf | |
| 163A12039X | CONN DSUB 25POS M R/A ASSY TIN | 163A12039X.pdf | |
| 9R9852-01-26-10 | 52 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 9R9852-01-26-10.pdf | |
| RT2512BKE0712K4L | RES SMD 12.4K OHM 0.1% 3/4W 2512 | RT2512BKE0712K4L.pdf |