| Manufacturer Part Number: | FSB50825A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Power Driver Modules |
| Available Quantity: | 9277 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Power Driver Module FET 3 Phase 250V 3.6A Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSB50825A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSB50825A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Marking Chg 04/May/2016 | |
| Article Library | Over Current Protection or Short Circuit Protection - Article | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Power Driver Modules | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | Motion-SPM® | |
| Part Status | Active | |
| Type | FET | |
| Configuration | 3 Phase | |
| Current | 3.6A | |
| Voltage | 250V | |
| Voltage - Isolation | 1500Vrms | |
| Package / Case | Module | |
| Standard Package | 15 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSB50825A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSB50825A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSB50825A is new and unused, you can buy FSB50825A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSB50825A.
| EKMQ630ETC101MHB5D | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ630ETC101MHB5D.pdf | |
| MAL215841103E3 | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 52 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215841103E3.pdf | |
| BZV55C27 | Zener Diode 27V ±7% Surface Mount DO-213AA | BZV55C27.pdf | |
| R2D12-1515/H-R | CONV DC/DC 2W +/-15VOUT SMD | R2D12-1515/H-R.pdf | |
| VE-BNR-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VE-BNR-MY-F4.pdf | |
| ABC31DRMI-S288 | CONN EDGECARD 62POS .100" | ABC31DRMI-S288.pdf | |
| CTVS06RF-25-35JN | 128 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVS06RF-25-35JN.pdf | |
| D38999/20JH53HNL | 53 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | D38999/20JH53HNL.pdf | |
| 142-1801-621 | SMA Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Panel Mount, Flange (2 Hole) Compression | 142-1801-621.pdf | |
| BBL-127-T-E | CONN HEADR LOPRO 27POS .100 TIN | BBL-127-T-E.pdf | |
| 215308-7 | 14 Position Receptacle Connector Tin 0.100" (2.54mm) Through Hole | 215308-7.pdf | |
| RSF2JTR150 | RES MO 2W 0.15 OHM 5% AXIAL | RSF2JTR150.pdf | |
| CMF60200K00BHEA | RES 200K OHM 1W .1% AXIAL | CMF60200K00BHEA.pdf |