| Manufacturer Part Number: | FOD8320V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Isolators - Gate Drivers |
| Available Quantity: | 9460 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3A Gate Driver Optical Coupling 5000Vrms 1 Channel 5-SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FOD8320V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FOD8320V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Cloud Systems Computing Gate Drivers | |
| Online Catalog | Gate Drivers | |
| Category | Isolators | |
| Family | Isolators - Gate Drivers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Technology | Optical Coupling | |
| Number of Channels | 1 | |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms | |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 35kV/µs | |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 400ns, 400ns | |
| Pulse Width Distortion (Max) | 100ns | |
| Rise / Fall Time (Typ) | 60ns, 60ns | |
| Current - Output High, Low | 2A, 2A | |
| Current - Peak Output | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.5V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25mA | |
| Voltage - Supply | 16 V ~ 30 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 6-SOIC (0.362", 9.20mm Width) 5 Leads | |
| Supplier Device Package | 5-SOP | |
| Approvals | IEC/EN/DIN, UL | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FOD8320V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FOD8320V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FOD8320V is new and unused, you can buy FOD8320V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FOD8320V.
| R11-2-15.0A-R121EV | CIR BRKR MAG-HYDR 15A ROCKER | R11-2-15.0A-R121EV.pdf | |
| 0217.063MRET1P | FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM | 0217.063MRET1P.pdf | |
| MLVB04V18C003 | VARISTOR 28V 0402 | MLVB04V18C003.pdf | |
| RBC17HETN | CONN EDGECARD .100" 17POS THRUHL | RBC17HETN.pdf | |
| 74AVC16334ADGG,112 | IC UNIV BUS DVR 16BIT 48TSSOP | 74AVC16334ADGG,112.pdf | |
| V48A36T500BN | CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W | V48A36T500BN.pdf | |
| TVS07RK-21-35S | 79 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVS07RK-21-35S.pdf | |
| 42-01146 | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | 42-01146.pdf | |
| CSB.M16.GLL.C72VZ | 16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | CSB.M16.GLL.C72VZ.pdf | |
| D38999/26MC8JD-LC | CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT | D38999/26MC8JD-LC.pdf | |
| 364LW | CONN LOCKWASHER FOR BNC JACKS | 364LW.pdf | |
| 0014600248 | 24 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 24 AWG | 0014600248.pdf | |
| P22-10R-C | Ring Terminal Connector 10 Stud Circular 22-26 AWG Crimp | P22-10R-C.pdf |