| Manufacturer Part Number: | FOD3120TSR2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Isolators - Gate Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3A Gate Driver Optical Coupling 5000Vrms 1 Channel 8-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FOD3120TSR2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FOD3120TSR2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Isolators | |
| Family | Isolators - Gate Drivers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Technology | Optical Coupling | |
| Number of Channels | 1 | |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms | |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 35kV/µs | |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 400ns, 400ns | |
| Pulse Width Distortion (Max) | 100ns | |
| Rise / Fall Time (Typ) | 60ns, 60ns | |
| Current - Output High, Low | 2A, 2A | |
| Current - Peak Output | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.5V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25mA | |
| Voltage - Supply | 15 V ~ 30 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SMD, Gull Wing | |
| Supplier Device Package | 8-SMD | |
| Approvals | IEC, UL | |
| Standard Package | 700 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FOD3120TSR2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FOD3120TSR2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FOD3120TSR2V is new and unused, you can buy FOD3120TSR2V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FOD3120TSR2V.
| CDV30FH151GO3 | MICA | CDV30FH151GO3.pdf | |
| 595D685X0035C2T | 6.8µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V 2812 (7132 Metric) 630 mOhm 0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm) | 595D685X0035C2T.pdf | |
| T95R397M6R3HZAL | 390µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 2824 (7260 Metric) 45 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R397M6R3HZAL.pdf | |
| TS080F11CET | 8MHz ±10ppm Crystal 20pF 60 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | TS080F11CET.pdf | |
| CDRH127/LDNP-101MC | 100µH Shielded Inductor 2.1A 151 mOhm Max Nonstandard | CDRH127/LDNP-101MC.pdf | |
| ISPPAC-CLK5610V-01TN48I | IC CLK GEN FANOUT BUFFER 48TQFP | ISPPAC-CLK5610V-01TN48I.pdf | |
| SY100EL35ZC-TR | IC JK TYPE POS TRG SNGL 8SOIC | SY100EL35ZC-TR.pdf | |
| TMDXMEVM3503-L | OMAP35x Zoom™ OMAP™ MPU ARM® Cortex®-A8 Embedded Evaluation Board | TMDXMEVM3503-L.pdf | |
| RSN116131 | 2 POLE, BOARD MOUNT | RSN116131.pdf | |
| CTVPS00RF-25-4HC | 56 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVPS00RF-25-4HC.pdf | |
| 8225-7000 | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount IDC, Ribbon Cable | 8225-7000.pdf | |
| RT0603BRE07634RL | RES SMD 634 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRE07634RL.pdf | |
| 9T08052A6190CBHFT | RES SMD 619 OHM 0.25% 1/8W 0805 | 9T08052A6190CBHFT.pdf |