| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-82K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 82K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-82K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-82K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 82k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-82K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-82K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-82K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-82K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-82K.
| C0402C223J4RACTU | 0.022µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C223J4RACTU.pdf | |
| 1.5SMC200AHE3/57T | TVS DIODE 171VWM 274VC DO214AB | 1.5SMC200AHE3/57T.pdf | |
| SMDA03C-4E3/TR7 | TVS DIODE 3.3VWM 9VC 8SOIC | SMDA03C-4E3/TR7.pdf | |
| 1N5339C/TR8 | Zener Diode 5.6V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5339C/TR8.pdf | |
| HIP4083APZ | IC DRIVER HI SIDE 3PHASE 16DIP | HIP4083APZ.pdf | |
| MC34064P-5RM | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | MC34064P-5RM.pdf | |
| LP3891ESX-1.2/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 800mA DDPAK/TO-263-5 | LP3891ESX-1.2/NOPB.pdf | |
| VE-BNF-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W | VE-BNF-CY-F2.pdf | |
| JTPQ00RE-14-35SB-014 | JT 37C 37#22D SKT RECP | JTPQ00RE-14-35SB-014.pdf | |
| 71991-804HLF | 8 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | 71991-804HLF.pdf | |
| 1-535541-5 | 17 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 1-535541-5.pdf | |
| CRCW12181R20JNTK | RES SMD 1.2 OHM 5% 1W 1218 | CRCW12181R20JNTK.pdf | |
| LOB3R040FLF | RES METAL .040 OHM 3W 1% AXIAL | LOB3R040FLF.pdf |