| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-68K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 68K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-68K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-68K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 68k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-68K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-68K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-68K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-68K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-68K.
| VJ0603D221GLAAR | 220pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D221GLAAR.pdf | |
| BFC247952115 | 1.1µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.181" L x 0.492" W (30.00mm x 12.50mm) | BFC247952115.pdf | |
| EGM30DTBD-S189 | CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD | EGM30DTBD-S189.pdf | |
| ATMEGA88V-10AU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATMEGA88V-10AU.pdf | |
| MK30DN512ZVLL10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K30 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MK30DN512ZVLL10.pdf | |
| TLV2264AIDG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2264AIDG4.pdf | |
| XC6123A348MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123A348MR-G.pdf | |
| VE-260-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VE-260-EX-F3.pdf | |
| VI-25F-MV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W | VI-25F-MV-B1.pdf | |
| TSW-119-06-G-S | 19 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-119-06-G-S.pdf | |
| 814-22-058-30-009101 | 58 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 814-22-058-30-009101.pdf | |
| 8-1437410-5 | CONN TERM BLK CARD EDGE 43POS | 8-1437410-5.pdf | |
| 9T08052A1202DBHFT | RES SMD 12K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 9T08052A1202DBHFT.pdf |