| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-56K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 56K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-56K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-56K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-56K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-56K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-56K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-56K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-56K.
| E36D251LPN302TCE3M | 3000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D251LPN302TCE3M.pdf | |
| TA-68.000MBE-T | 68MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 30mA Enable/Disable | TA-68.000MBE-T.pdf | |
| 511LAA-BBAG | 125MHz ~ 169.999MHz HCSL XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 44mA Enable/Disable | 511LAA-BBAG.pdf | |
| 74HC4053N,652 | 3 Circuit IC Switch 2:1 120 Ohm 16-DIP | 74HC4053N,652.pdf | |
| AE-SC20-25XX | ChipProg+ - Socket Module - SOIC | AE-SC20-25XX.pdf | |
| TVP00RW-11-99JC | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00RW-11-99JC.pdf | |
| TVP00DZ-21-121PC-P3 | 121 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TVP00DZ-21-121PC-P3.pdf | |
| 2M805-003-02M12-26SA | M805 26C 26#23 SKT RECP OM | 2M805-003-02M12-26SA.pdf | |
| 65846-011ELF | 16 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | 65846-011ELF.pdf | |
| OSTYK61308330 | 8 Circuit 0.394" (10.00mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | OSTYK61308330.pdf | |
| RG1005P-6192-B-T1 | RES SMD 61.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005P-6192-B-T1.pdf | |
| H8160RFCA | RES 160 OHM 1/4W 1% AXIAL | H8160RFCA.pdf |