| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 560K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 560k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-560K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-560K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-560K.
| 12105U471JAT2A | 470pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm) | 12105U471JAT2A.pdf | |
| R11-2-3.00A-B06IV-V | CIR BRKR MAG-HYDR 3A ROCKER | R11-2-3.00A-B06IV-V.pdf | |
| 170M2690 | FUSE 10A 1000V DIN 00 AR | 170M2690.pdf | |
| MXP5KE18CA | TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO41 | MXP5KE18CA.pdf | |
| MA-505 16.0000M-C0:ROHS | 16MHz ±50ppm Crystal 18pF 40 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead | MA-505 16.0000M-C0:ROHS.pdf | |
| 8N3SV75FC-0094CDI | VCXO IC 20MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0094CDI.pdf | |
| TLC7524EDR | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | TLC7524EDR.pdf | |
| IDT71V65802S100PF | IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP | IDT71V65802S100PF.pdf | |
| VE-213-MV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | VE-213-MV-F4.pdf | |
| RMCF0603FT31K6 | RES SMD 31.6K OHM 1% 1/10W 0603 | RMCF0603FT31K6.pdf | |
| ERJ-S03F60R4V | RES SMD 60.4 OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-S03F60R4V.pdf | |
| MBA02040D2009FC100 | RES 20 OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040D2009FC100.pdf |