| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-47K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 47K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-47K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-47K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 47k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-47K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-47K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-47K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-47K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-47K.
| CD45-E2GA472M-NKA | 4700pF 440VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc 0.512" Dia (13.00mm) | CD45-E2GA472M-NKA.pdf | |
| DVN-5R5D224T-R5 | 220mF Supercap 5.5V Radial, Can - SMD 30 Ohm 1000 Hrs @ 70°C 0.492" Dia (12.50mm) | DVN-5R5D224T-R5.pdf | |
| SIT9002AC-38N33DT | 1MHz ~ 220MHz CML MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 51mA | SIT9002AC-38N33DT.pdf | |
| LTC2170CUKG-12#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 52-QFN (7x8) | LTC2170CUKG-12#PBF.pdf | |
| DS1884T+ | Interface 24-TQFN (4x5) | DS1884T+.pdf | |
| MIC5021YM | IC DRIVER MOSF HI SIDE HS 8-SOIC | MIC5021YM.pdf | |
| XMLEZW-02-0000-0B00U550F | LED Lighting EasyWhite™, XLamp® XM-L White, Cool 5000K 4-Step MacAdam Ellipse 6V 700mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XMLEZW-02-0000-0B00U550F.pdf | |
| MS3100R28-11P | 22 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3100R28-11P.pdf | |
| D38999/20MC4AB | CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN | D38999/20MC4AB.pdf | |
| CN1020A10G20P9-040 | 26500 2C 2#16 P BY PLUG LC | CN1020A10G20P9-040.pdf | |
| DCMA37ST | DSUB 37 F CRIMP G30 TIN | DCMA37ST.pdf | |
| YK61227030J0G | 27 Circuit 0.394" (10.00mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK61227030J0G.pdf | |
| M55342E06B78B7RT5 | RES SMD 78.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 | M55342E06B78B7RT5.pdf | |
| MRS16000C3161FC100 | RES 3.16K OHM 0.4W 1% AXIAL | MRS16000C3161FC100.pdf |