| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-27K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 27K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-27K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-27K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-27K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-27K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-27K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-27K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-27K.
| 02511.25NRT1L | FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC | 02511.25NRT1L.pdf | |
| MXP4KE170AE3 | TVS DIODE 145VWM 234VC DO41 | MXP4KE170AE3.pdf | |
| ECA37DRAS | CONN EDGECARD 74POS .125" | ECA37DRAS.pdf | |
| SIT8918BE-31-33E-25.000000T | OSC XO 3.3V 25MHZ OE | SIT8918BE-31-33E-25.000000T.pdf | |
| ASTMUPCFL-33-48.000MHZ-EY-E-T | 48MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 36mA Enable/Disable | ASTMUPCFL-33-48.000MHZ-EY-E-T.pdf | |
| SS3P5HE3/85A | Diode Schottky 50V 3A Surface Mount DO-220AA (SMP) | SS3P5HE3/85A.pdf | |
| SP1008-472G | 4.7µH Shielded Wirewound Inductor 372mA 817 mOhm Max Nonstandard | SP1008-472G.pdf | |
| LMV722IDG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMV722IDG4.pdf | |
| RJ6P105 | 1M Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | RJ6P105.pdf | |
| 9910560000 | PROPORT DSUB AC 9POS | 9910560000.pdf | |
| 1958640000 | 3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1958640000.pdf | |
| TNPU1206237KAZEN00 | RES SMD 237K OHM 0.05% 1/4W 1206 | TNPU1206237KAZEN00.pdf | |
| RN65C1583FRSL | RES 158K OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65C1583FRSL.pdf |