| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-270K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 270K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 270k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-270K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-270K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-270K.
| ADM485JNZ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | ADM485JNZ.pdf | |
| MCE4WT-A2-0000-000JA2 | LED Lighting XLamp® MC-E White, Neutral 4750K 3.1V 4 x 350mA 110° 8-SMD, Gull Wing Exposed Pad | MCE4WT-A2-0000-000JA2.pdf | |
| VI-B13-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | VI-B13-MX-B1.pdf | |
| MENB1090A2412F01 | 24V 90W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input | MENB1090A2412F01.pdf | |
| RGM25DTMT-S189 | CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD | RGM25DTMT-S189.pdf | |
| RSA35DTKD-S288 | CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND | RSA35DTKD-S288.pdf | |
| ABM30DTKS-S288 | CONN EDGECARD 60POS .156" | ABM30DTKS-S288.pdf | |
| MS3114P22-55SW | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | MS3114P22-55SW.pdf | |
| 132123RP | RP-SMA Connector Plug, Female Socket 50 Ohm Free Hanging (In-Line), Right Angle Solder | 132123RP.pdf | |
| SBC9240 | BNC Connector Plug, Male Pin 75 Ohm Free Hanging (In-Line) Crimp | SBC9240.pdf | |
| 55510-114TR | 14 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 55510-114TR.pdf | |
| AT0805CRD072K49L | RES SMD 2.49KOHM 0.25% 1/8W 0805 | AT0805CRD072K49L.pdf | |
| RL07S100GRE6 | RES 10 OHM 1/4W 2% AXIAL | RL07S100GRE6.pdf |