| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-1K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 1K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-1K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-1K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-1K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-1K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-1K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-1K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-1K.
| BFC247065333 | 0.033µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC247065333.pdf | |
| P1504UBRP | SIDAC 4CHP 140/280V 250A MS-013 | P1504UBRP.pdf | |
| 2132599-1 | IMP100,O,H,V4P6C,UG,DEW39 | 2132599-1.pdf | |
| AV-62.400MDHE-T | 62.4MHz ±20ppm Crystal 12pF 60 Ohm -40°C ~ 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | AV-62.400MDHE-T.pdf | |
| NE68139-T1 | RF Transistor NPN 10V 65mA 9GHz 200mW Surface Mount SOT-143 | NE68139-T1.pdf | |
| 4300-063LF | 2700pF Feed Through Capacitor 100V 5A Axial | 4300-063LF.pdf | |
| DS1742-100IND+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 2KB Parallel 24-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1742-100IND+.pdf | |
| CY7C1021BN-15ZSXET | IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP | CY7C1021BN-15ZSXET.pdf | |
| ECC65DREN | CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET | ECC65DREN.pdf | |
| GTC06A22-18P | GT 8C 8#16 PIN PLUG | GTC06A22-18P.pdf | |
| CTV07RW-25-187PC-P3AD | 187 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTV07RW-25-187PC-P3AD.pdf | |
| M24308/24-17F | 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | M24308/24-17F.pdf | |
| 3-1445093-2 | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Through Hole Gold | 3-1445093-2.pdf | |
| RN50C3920FR36 | RES 392 OHM 1/20W 1% AXIAL | RN50C3920FR36.pdf |