| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-18K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 18K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-18K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-18K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-18K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-18K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-18K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-18K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-18K.
| B43540C5277M67 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C5277M67.pdf | |
| 600S0R7AT250XT | 0.70pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 600S0R7AT250XT.pdf | |
| CBR02C160J8GAC | 16pF 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CBR02C160J8GAC.pdf | |
| 2200HT-1R2-V-RC | 1.2µH Shielded Toroidal Inductor 23.8A 3 mOhm Max Radial | 2200HT-1R2-V-RC.pdf | |
| TSV358IPT | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TSV358IPT.pdf | |
| EDB4416BBBH-1DIT-F-R | LPDDR2 4G 256MX16 FBGA IT 2E0E | EDB4416BBBH-1DIT-F-R.pdf | |
| FWLF1634RL58 | Fiber Optic Transceiver Module General Data Transfer 4.25Gbps 1531nm 3.3V Pluggable, SFP | FWLF1634RL58.pdf | |
| R0.5S-2415/HP | 0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE | R0.5S-2415/HP.pdf | |
| VE-JTZ-IY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VE-JTZ-IY-F1.pdf | |
| MCT06030C4873FP500 | RES SMD 487K OHM 1% 1/8W 0603 | MCT06030C4873FP500.pdf | |
| DEMAK9PNMK52 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Crimp | DEMAK9PNMK52.pdf | |
| 86827-144HLF | 44 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 86827-144HLF.pdf | |
| T38118-23-0 | 23 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38118-23-0.pdf | |
| 1742170000 | 9 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 225° Free Hanging (In-Line) | 1742170000.pdf |