| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 180K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 180k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-180K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-180K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-180K.
| SQCB2M241JA1WE | 240pF 200V Ceramic Capacitor M 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | SQCB2M241JA1WE.pdf | |
| T496D226K020AS | 22µF Molded Tantalum Capacitors 20V 2917 (7343 Metric) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T496D226K020AS.pdf | |
| MBRB30H80CT-1G | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 15A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | MBRB30H80CT-1G.pdf | |
| PIC16LF1784-I/PT | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16LF1784-I/PT.pdf | |
| DG413HSDJ-E3 | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-DIP | DG413HSDJ-E3.pdf | |
| LDQ-C514RI | Character LED Display Module Red 7-Segment 4 Character Common Cathode 2V 10mA 0.748" H x 1.980" W x 0.315" D (19.00mm x 50.30mm x 8.00mm) 36-DIP Module (0.600", 15.24mm) | LDQ-C514RI.pdf | |
| EB73S-SB1540X | CONN EDGEBOARD SINGLE 15POS 5A | EB73S-SB1540X.pdf | |
| AMC31DRTI-S13 | CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND | AMC31DRTI-S13.pdf | |
| ABC60DRES | CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET | ABC60DRES.pdf | |
| 2M805-004-07NF11-210PA | M805 10C 10#20HD PIN RECP THRD | 2M805-004-07NF11-210PA.pdf | |
| DCM21WA4P1AFNA191 | D-SUB R/A PLS BKT 3.05MM H0LE | DCM21WA4P1AFNA191.pdf | |
| 6-146508-9 | 38 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 6-146508-9.pdf | |
| ELXP13100 | 13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | ELXP13100.pdf |