| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-15K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 15K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-15K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-15K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-15K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-15K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-15K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-15K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-15K.
| 25ZLH68MEFCT15X11 | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 25ZLH68MEFCT15X11.pdf | |
| MKP385462063JIP2T0 | 0.62µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm) | MKP385462063JIP2T0.pdf | |
| TRJE107K016RRJ | 100µF Molded Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 440 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TRJE107K016RRJ.pdf | |
| 1734056-1 | Firewire (IEEE 1394) Receptacle Connector 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal | 1734056-1.pdf | |
| TC-25.000MBE-T | 25MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA Enable/Disable | TC-25.000MBE-T.pdf | |
| 7Q-16.367667MCG-T | 16.367667MHz Clipped Sine Wave TCXO Oscillator Surface Mount 2.5V 2mA | 7Q-16.367667MCG-T.pdf | |
| W97AH6KBVX2I TR | 1GB LPDDR2 X16 400MHZ | W97AH6KBVX2I TR.pdf | |
| CXA2540-0000-000N0UU250F | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA2540 White, Cool Square | CXA2540-0000-000N0UU250F.pdf | |
| V48C28H150BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | V48C28H150BF3.pdf | |
| 70M-IAC24A | AC Input Module 180 ~ 280VAC (240VAC Nom) Input 24VDC (15 ~ 30VDC) Supply | 70M-IAC24A.pdf | |
| RCG0603100RJNEA | RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603 | RCG0603100RJNEA.pdf | |
| PT01A20-27S-SR | PT 27C 27#20 SKT RECP | PT01A20-27S-SR.pdf | |
| 1-179208-8 | 18 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 1-179208-8.pdf | |
| 1813890000 | 2 Position Terminal Block Plug, Blade Sockets 0.400" (10.16mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1813890000.pdf | |
| CPF133R000JKEE6 | RESISTOR METAL FILM 1W 33.0 OHM | CPF133R000JKEE6.pdf |