| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 150K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-150K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-150K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-150K.
| MC18FD471G-TF | 470pF Mica Capacitor 500V 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | MC18FD471G-TF.pdf | |
| 5KASMC20AHM3/9A | TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AB | 5KASMC20AHM3/9A.pdf | |
| GEM12DTMS | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | GEM12DTMS.pdf | |
| M30833FJFP#U3 | M32C/80 M16C™ M32C/80/83 Microcontroller IC 16/32-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | M30833FJFP#U3.pdf | |
| CA12057_EVA-D | Lens with Holder Clear 16° Diffuser Cree XM-L | CA12057_EVA-D.pdf | |
| RER40F60R4MC02 | RES CHAS MNT 60.4 OHM 1% 5W | RER40F60R4MC02.pdf | |
| ERJ-1GEJ163C | RES SMD 16K OHM 5% 1/20W 0201 | ERJ-1GEJ163C.pdf | |
| ERJ-3BWJR022V | RES SMD 0.022 OHM 5% 1/3W 0603 | ERJ-3BWJR022V.pdf | |
| 292161-9 | 9 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | 292161-9.pdf | |
| 351-80-108-00-016101 | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 351-80-108-00-016101.pdf | |
| RC1218FK-07105RL | RES SMD 105 OHM 1W 1812 WIDE | RC1218FK-07105RL.pdf | |
| RT1206WRC0714K7L | RES SMD 14.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 | RT1206WRC0714K7L.pdf | |
| CMF551K1700BERE | RES 1.17K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF551K1700BERE.pdf |