| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-12K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 12K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-12K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-12K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 12k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-12K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-12K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-12K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-12K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-12K.
| 209-3-25521-6 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 209-3-25521-6.pdf | |
| MX5KP90AE3 | TVS DIODE 90VWM 146VC CASE5A | MX5KP90AE3.pdf | |
| 416F32022CAT | 32MHz ±20ppm Crystal 10pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F32022CAT.pdf | |
| AD8671ARZ-REEL | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD8671ARZ-REEL.pdf | |
| REC3-4812DRWZ/H2/A/SMD-R | CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-12VOUT | REC3-4812DRWZ/H2/A/SMD-R.pdf | |
| VE-J4Z-EW | CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W | VE-J4Z-EW.pdf | |
| D38999/20FC8PA | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20FC8PA.pdf | |
| JT07RE22-55S-SR | JT 55C 55#20 SKT RECP | JT07RE22-55S-SR.pdf | |
| TV07DZ-13-8SB-LC | TV 8C 8#20 SKT J/N RECP | TV07DZ-13-8SB-LC.pdf | |
| 957-025-010R031 | 25, 25 Position Gender Changer Connector Gray Unshielded | 957-025-010R031.pdf | |
| PTC06DBEN | 12 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | PTC06DBEN.pdf | |
| 3428-6603UG | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 3428-6603UG.pdf | |
| RNF14BAD43K2 | RES 43.2K OHM 1/4W .1% AXIAL | RNF14BAD43K2.pdf |