| Manufacturer Part Number: | FMP4WVJR-73-10K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 10K OHM 4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVJR-73-10K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVJR-73-10K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVJR-73-10K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVJR-73-10K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVJR-73-10K is new and unused, you can buy FMP4WVJR-73-10K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVJR-73-10K.
| 5NR101KNBCA | 100pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5F Radial, Disc 0.197" Dia (5.00mm) | 5NR101KNBCA.pdf | |
| MKT1820522405 | 2.2µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial 1.240" L x 0.532" W (31.50mm x 13.50mm) | MKT1820522405.pdf | |
| T494D476M006AT | 47µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 220 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T494D476M006AT.pdf | |
| DG409AK/883B | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 16-CDIP | DG409AK/883B.pdf | |
| MT41K256M16TW-107 XIT:P TR | IC DDR3 SDRAM 4GBIT FBGA | MT41K256M16TW-107 XIT:P TR.pdf | |
| XBHAWT-00-0000-000LT30E2 | LED Lighting XLamp® XB-H White, Cool 5700K 2.9V 700mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XBHAWT-00-0000-000LT30E2.pdf | |
| VE-J02-CX | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VE-J02-CX.pdf | |
| MS3102R40-10P | 29 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3102R40-10P.pdf | |
| CA3106E32-5P | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106E32-5P.pdf | |
| TXR40SJ90-2012AI | Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M31x1 21, G | TXR40SJ90-2012AI.pdf | |
| OSTTR221550 | 22 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.394" (10.00mm) Through Hole | OSTTR221550.pdf | |
| CRCW0805510KFKTA | RES SMD 510K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW0805510KFKTA.pdf | |
| NOMCT16031001DT1 | RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16SOIC | NOMCT16031001DT1.pdf | |
| CMF555K2300BEEA | RES 5.23K OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF555K2300BEEA.pdf |