| Manufacturer Part Number: | FMP4WVFRF73-75K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 75K OHM 4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVFRF73-75K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVFRF73-75K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 75k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVFRF73-75K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVFRF73-75K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVFRF73-75K is new and unused, you can buy FMP4WVFRF73-75K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVFRF73-75K.
| BFC238560511 | 510pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | BFC238560511.pdf | |
| NTMFS4847NT3G | MOSFET N-CH 30V 11.5A SO-8FL | NTMFS4847NT3G.pdf | |
| ER1025-54JP | 27µH Unshielded Molded Inductor 135mA 3.5 Ohm Max Axial | ER1025-54JP.pdf | |
| 71V67603S133PFG | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP | 71V67603S133PFG.pdf | |
| S-80131CNMC-JKQT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80131CNMC-JKQT2G.pdf | |
| FOD3182TSR2V | 3A Gate Driver Optical Coupling 5000Vrms 1 Channel 8-SMD | FOD3182TSR2V.pdf | |
| EL3H7(I)(TB)-VG | Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 4-SSOP | EL3H7(I)(TB)-VG.pdf | |
| VS8-L2-D3-00-CE | VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY | VS8-L2-D3-00-CE.pdf | |
| CSR2512A0R04F | RES SMD 0.04 OHM 1% 2W 2512 | CSR2512A0R04F.pdf | |
| TVPS00RF-15-19SE-LC | TV 19C 19#20 SKT RECP | TVPS00RF-15-19SE-LC.pdf | |
| DJT14F15-18AB | 18 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | DJT14F15-18AB.pdf | |
| 1-1546726-9 | 19 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 1-1546726-9.pdf | |
| OSTH418505C | 18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | OSTH418505C.pdf | |
| ERJ-S1DF6340U | RES SMD 634 OHM 1% 3/4W 2010 | ERJ-S1DF6340U.pdf |