| Manufacturer Part Number: | FMP4WVFRF73-715K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 715K OHM 4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVFRF73-715K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVFRF73-715K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 715k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVFRF73-715K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVFRF73-715K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVFRF73-715K is new and unused, you can buy FMP4WVFRF73-715K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVFRF73-715K.
| RYM22DTBD-S189 | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | RYM22DTBD-S189.pdf | |
| HL02180GTTR | 18nH Unshielded Multilayer Inductor 190mA 1.213 Ohm Max 0402 (1005 Metric) | HL02180GTTR.pdf | |
| MR45V032AMAZBATL | IC FRAM 32KBIT SPI 15MHZ 8SOP | MR45V032AMAZBATL.pdf | |
| TEA1753T/N1,518 | Converter Offline Flyback Topology 250kHz 16-SO | TEA1753T/N1,518.pdf | |
| EL7563CREZ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 4A 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | EL7563CREZ.pdf | |
| MIC5209-5.0BS TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA SOT-223 | MIC5209-5.0BS TR.pdf | |
| NHD-0208BZ-FSW-GBW-3V3 | Character LCD Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 58.00mm x 32.00mm x 13.00mm | NHD-0208BZ-FSW-GBW-3V3.pdf | |
| 5973209207F | Orange 606nm LED Indication - Discrete 2.15V 4-PLCC | 5973209207F.pdf | |
| VI-B22-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VI-B22-EY-F4.pdf | |
| 1-1445778-6 | 12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | 1-1445778-6.pdf | |
| YK32110030J0G | 10 Circuit 0.300" (7.62mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK32110030J0G.pdf | |
| 14010313102000 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Surface Mount | 14010313102000.pdf | |
| TNPU120691K0AZEN00 | RES SMD 91K OHM 0.05% 1/4W 1206 | TNPU120691K0AZEN00.pdf | |
| HVR2500007503FR500 | RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL | HVR2500007503FR500.pdf | |
| RNC55H3740FSR36 | RES 374 OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H3740FSR36.pdf |