| Manufacturer Part Number: | FMP4WVFRF73-390K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 390K OHM 4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVFRF73-390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVFRF73-390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 390k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVFRF73-390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVFRF73-390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVFRF73-390K is new and unused, you can buy FMP4WVFRF73-390K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVFRF73-390K.
| 74279202 | 120 Ohm Impedance Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) Surface Mount Signal Line 500mA 1 Lines 100 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | 74279202.pdf | |
| ISL28130FHZ-T7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | ISL28130FHZ-T7.pdf | |
| VE-JNH-EY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W | VE-JNH-EY-F3.pdf | |
| VE-B61-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-B61-IX-F2.pdf | |
| AMC31DTEH | CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET | AMC31DTEH.pdf | |
| C48-10R10-5P8-106 | 26500 5C 5#20 PIN RECP | C48-10R10-5P8-106.pdf | |
| SFV28R-2STBE1HLF | 28 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | SFV28R-2STBE1HLF.pdf | |
| 929647-03-24-I | 24 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929647-03-24-I.pdf | |
| 68023-416HLF | 16 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 68023-416HLF.pdf | |
| RCP2512B33R0JEA | RES SMD 33 OHM 5% 22W 2512 | RCP2512B33R0JEA.pdf | |
| M55342H06B110DRWS | RES SMD 110 OHM 1% 0.15W 0705 | M55342H06B110DRWS.pdf | |
| 744C083104JP | RES ARRAY 4 RES 100K OHM 2012 | 744C083104JP.pdf | |
| AC03000003909JACCS | RES 39 OHM 3W 5% AXIAL | AC03000003909JACCS.pdf |