| Manufacturer Part Number: | FMP4WVFRF73-274K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 274K OHM 4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVFRF73-274K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVFRF73-274K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 274k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVFRF73-274K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVFRF73-274K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVFRF73-274K is new and unused, you can buy FMP4WVFRF73-274K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVFRF73-274K.
| MA105E103ZAA | 10000pF 50V Ceramic Capacitor Z5U Axial 0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm) | MA105E103ZAA.pdf | |
| SIT1602AC-72-18E-30.000000D | Oscillator | SIT1602AC-72-18E-30.000000D.pdf | |
| LK2125R82K-T | 820nH Shielded Multilayer Inductor 150mA 650 mOhm Max 0805 (2012 Metric) | LK2125R82K-T.pdf | |
| R5F101EAANA#U0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 40-HWQFN (6x6) | R5F101EAANA#U0.pdf | |
| SN74AHC05PWRG4 | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-TSSOP | SN74AHC05PWRG4.pdf | |
| ABC30DKMH-S1191 | CONN EDGECARD 60POS .100" | ABC30DKMH-S1191.pdf | |
| TVP00RQK-19-31P-LC | TV 15C MIXED(QUAD) PIN RECP | TVP00RQK-19-31P-LC.pdf | |
| DEM5W1SA | 5 (4 + 1 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DEM5W1SA.pdf | |
| SFV10R-2STE1LF | 10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | SFV10R-2STE1LF.pdf | |
| RJHSE538H04 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSE538H04.pdf | |
| 103960-9 | 10 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26-30 AWG | 103960-9.pdf | |
| RP73D2A9R31BTDF | RES SMD 9.31 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A9R31BTDF.pdf | |
| CRCW060336K0JNEAHP | RES SMD 36K OHM 5% 1/4W 0603 | CRCW060336K0JNEAHP.pdf | |
| ALSR0122R00FE12 | RES 22 OHM 1W 1% AXIAL | ALSR0122R00FE12.pdf |