| Manufacturer Part Number: | FMP4WVFRF73-150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 150K OHM 4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVFRF73-150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVFRF73-150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVFRF73-150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVFRF73-150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVFRF73-150K is new and unused, you can buy FMP4WVFRF73-150K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVFRF73-150K.
| FCP2416H154G-D1 | 0.15µF Film Capacitor 50V Polyphenylene Sulfide (PPS) 2416 (6041 Metric) 0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm) | FCP2416H154G-D1.pdf | |
| 09032966480 | DIN-SIGNAL C096FP-3 0C1-2 W/O FL | 09032966480.pdf | |
| ECA44DCKI-S288 | CONN EDGECARD 88POS .125" | ECA44DCKI-S288.pdf | |
| JCC17DETI | FML CRD EDGE .100 34POS DR LOW P | JCC17DETI.pdf | |
| 385518M2059 | 50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 2W Solder Lug | 385518M2059.pdf | |
| VI-B5T-EV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W | VI-B5T-EV-B1.pdf | |
| VI-2NL-EW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VI-2NL-EW-B1.pdf | |
| DPS120083U-Z6N-DF | 12V 10W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | DPS120083U-Z6N-DF.pdf | |
| 2M801-007-16NF13-201PB | M801 12C MIXED PIN PLUG OM | 2M801-007-16NF13-201PB.pdf | |
| MS3459L32-7P | 35 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | MS3459L32-7P.pdf | |
| 0026489071 | 7 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 0026489071.pdf | |
| 77311-118-19 | 19 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77311-118-19.pdf | |
| 644177-2 | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 644177-2.pdf | |
| AC2512FK-077K68L | RES SMD 7.68K OHM 1% 1W 2512 | AC2512FK-077K68L.pdf |