| Manufacturer Part Number: | FMP4WVFRF73-10K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 10K OHM 4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP4WVFRF73-10K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP4WVFRF73-10K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP4WVFRF73-10K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP4WVFRF73-10K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP4WVFRF73-10K is new and unused, you can buy FMP4WVFRF73-10K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP4WVFRF73-10K.
| PME271YA4470MR30 | 4700pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Paper, Metallized Radial 0.532" L x 0.201" W (13.50mm x 5.10mm) | PME271YA4470MR30.pdf | |
| ECQ-B1682JF | 6800pF Film Capacitor 100V Polyester Radial 0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm) | ECQ-B1682JF.pdf | |
| LTC1296BCSW#PBF | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 46.5k Serial, Parallel 20-SOIC | LTC1296BCSW#PBF.pdf | |
| M2GL150T-1FCG1152M | IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA | M2GL150T-1FCG1152M.pdf | |
| KXPC823VR81B2T | PowerPC Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 81MHz 256-PBGA (23x23) | KXPC823VR81B2T.pdf | |
| VI-2WX-IV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W | VI-2WX-IV-B1.pdf | |
| TVPS00RK-17-35PA | 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVPS00RK-17-35PA.pdf | |
| 983-6K14-04S6 | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | 983-6K14-04S6.pdf | |
| TX40AC90-1810 | Silver Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M28x1 19, F | TX40AC90-1810.pdf | |
| CTVPS00RF-21-39SE-LC | CTV 39C 37#20 2#16 SKT RECP | CTVPS00RF-21-39SE-LC.pdf | |
| D38999/20MJ4AA | CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN | D38999/20MJ4AA.pdf | |
| 1888251-3 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat5e | 1888251-3.pdf | |
| TNPW2512348KBEEY | RES SMD 348K OHM 0.1% 1/2W 2512 | TNPW2512348KBEEY.pdf |