| Manufacturer Part Number: | FMP300JR-73-82K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 82K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300JR-73-82K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300JR-73-82K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 82k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300JR-73-82K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300JR-73-82K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300JR-73-82K is new and unused, you can buy FMP300JR-73-82K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300JR-73-82K.
| EEU-FM1V680B | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1V680B.pdf | |
| C0805C220C5GALTU | 22pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C220C5GALTU.pdf | |
| BFC238553183 | 0.018µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm) | BFC238553183.pdf | |
| GTCR37-251M-P10 | GDT 250V 20% 10KA THROUGH HOLE | GTCR37-251M-P10.pdf | |
| GSM15DTAI-S189 | CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD | GSM15DTAI-S189.pdf | |
| GCB65DYRN-S1355 | CONN CARD EXTEND .050" 65POS | GCB65DYRN-S1355.pdf | |
| 9FGV0831CKLF | IC CLOCK GENERATOR 48MLF | 9FGV0831CKLF.pdf | |
| ATF22V10C-15PI | 22V10 Programmable Logic Device (PLD) IC 10 Macrocells 15ns 24-PDIP | ATF22V10C-15PI.pdf | |
| XHP70A-00-0000-0D0UJ427H | LED Lighting Xlamp® XHP70 White, Warm 2700K 2-Step MacAdam Ellipse 12V 1.05A 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XHP70A-00-0000-0D0UJ427H.pdf | |
| SHS20S220A | SS TIMR INTERVAL, 20S, 220VAC | SHS20S220A.pdf | |
| JT06RT-18-53S | JT 53C 53#22 SKT PLUG | JT06RT-18-53S.pdf | |
| AIT6U20-29PS | ER 17C 17#16 PIN PLUG | AIT6U20-29PS.pdf | |
| D50P91C6PA00 | 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Press-Fit | D50P91C6PA00.pdf | |
| CA0001R3000JE66 | RES 0.3 OHM 1W 5% AXIAL | CA0001R3000JE66.pdf |