| Manufacturer Part Number: | FMP300JR-73-68K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 68K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300JR-73-68K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300JR-73-68K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 68k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300JR-73-68K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300JR-73-68K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300JR-73-68K is new and unused, you can buy FMP300JR-73-68K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300JR-73-68K.
| ECW-F4684JLB | 0.68µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.807" L x 0.465" W (20.50mm x 11.80mm) | ECW-F4684JLB.pdf | |
| EBC20DRSS-S288 | CONN EDGECARD 40POS .100" | EBC20DRSS-S288.pdf | |
| RBC13DREH-S93 | CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND | RBC13DREH-S93.pdf | |
| BZG05C36-HE3-TR3 | Zener Diode 36V 1.25W ±5% Surface Mount DO-214AC | BZG05C36-HE3-TR3.pdf | |
| EP3C80U484C7 | IC FPGA 295 I/O 484UBGA | EP3C80U484C7.pdf | |
| MCR908JK3CDWE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SOIC W | MCR908JK3CDWE.pdf | |
| LM3705XBMM-232/NOPB | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 10-VSSOP | LM3705XBMM-232/NOPB.pdf | |
| ALQ20B48N-6L | DC/DC CONVERTER 12V 240W | ALQ20B48N-6L.pdf | |
| D38999/24JJ24HN-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN | D38999/24JJ24HN-LC.pdf | |
| 122385 | TNC Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Square Flange Solder | 122385.pdf | |
| L777TWD43W2P | 43 (41 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | L777TWD43W2P.pdf | |
| CMF65232K00FKEB11 | RES 232K OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF65232K00FKEB11.pdf |