| Manufacturer Part Number: | FMP300JR-73-47K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 47K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300JR-73-47K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300JR-73-47K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300JR-73-47K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300JR-73-47K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300JR-73-47K is new and unused, you can buy FMP300JR-73-47K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300JR-73-47K.
| MCF52264AF80 | Coldfire V2 - Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 100-LQFP (14x14) | MCF52264AF80.pdf | |
| MCIMX6G2AVM07AA | ARM® Cortex®-A7 Microprocessor IC i.MX6UL 1 Core, 32-Bit 696MHz 289-MAPBGA (14x14) | MCIMX6G2AVM07AA.pdf | |
| S-1312B19-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 150mA HSNT-4-B | S-1312B19-A4T2U3.pdf | |
| VI-26P-MY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VI-26P-MY-F1.pdf | |
| CRCW060375R0FKEAHP | RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 0603 | CRCW060375R0FKEAHP.pdf | |
| ERJ-PA3D5101V | RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/4W 0603 | ERJ-PA3D5101V.pdf | |
| MS3452L20-15P | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | MS3452L20-15P.pdf | |
| FCE17C37PB650 | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17C37PB650.pdf | |
| RJHSEJ38J02 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSEJ38J02.pdf | |
| OSTYO152150 | 15 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | OSTYO152150.pdf | |
| RNCF1206BKE30K1 | RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RNCF1206BKE30K1.pdf |