| Manufacturer Part Number: | FMP300JR-73-470K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 470K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300JR-73-470K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300JR-73-470K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 470k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300JR-73-470K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300JR-73-470K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300JR-73-470K is new and unused, you can buy FMP300JR-73-470K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300JR-73-470K.
| C1608X7R1A224K | 0.22µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R1A224K.pdf | |
| PTVS43VS1UTR,115 | TVS DIODE 43VWM 69.4VC SOD123W | PTVS43VS1UTR,115.pdf | |
| SIT9002AI-03H33DO | 1MHz ~ 220MHz LVPECL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 84mA | SIT9002AI-03H33DO.pdf | |
| Q4008L4TP | TRIAC 400V 8A TO220 | Q4008L4TP.pdf | |
| MCE4WT-A2-0000-000JA8 | LED Lighting XLamp® MC-E White, Warm 3000K 3.1V 4 x 350mA 110° 8-SMD, Gull Wing Exposed Pad | MCE4WT-A2-0000-000JA8.pdf | |
| VI-23Z-MU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W | VI-23Z-MU-B1.pdf | |
| MCR25JZHFLR270 | RES SMD 0.27 OHM 1% 1/2W 1210 | MCR25JZHFLR270.pdf | |
| D38999/26MF28PC | 28 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26MF28PC.pdf | |
| CN0967C16G24PN-000 | 26500 24C 24#20 P TH RECP LC | CN0967C16G24PN-000.pdf | |
| DBM5W5S1A7NA191 | Receptacle for Female Contacts Housing D-Sub, Combo Connector 5 (Coax or Power) Position | DBM5W5S1A7NA191.pdf | |
| YK32111030J0G | 11 Circuit 0.300" (7.62mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK32111030J0G.pdf | |
| CMF55370K00BHRE | RES 370K OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF55370K00BHRE.pdf |