| Manufacturer Part Number: | FMP300JR-73-220K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 220K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300JR-73-220K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300JR-73-220K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 220k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300JR-73-220K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300JR-73-220K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300JR-73-220K is new and unused, you can buy FMP300JR-73-220K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300JR-73-220K.
| B43584A9828M3 | 8200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584A9828M3.pdf | |
| T95R687K6R3EZSS | 680µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 2824 (7260 Metric) 90 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R687K6R3EZSS.pdf | |
| DS1337+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1337+.pdf | |
| 99027 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Engine - White, Warm Linear Light Strip | 99027.pdf | |
| NCP571SN12T1GEVB | NCP571 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board | NCP571SN12T1GEVB.pdf | |
| AE-P84-A64 | ChipProg-48, ChipProg-481, ChipProg-G41 - Socket Module - PLCC | AE-P84-A64.pdf | |
| RMCF2512JT1K00 | RES SMD 1K OHM 5% 1W 2512 | RMCF2512JT1K00.pdf | |
| MCR03EZPFX6490 | RES SMD 649 OHM 1% 1/10W 0603 | MCR03EZPFX6490.pdf | |
| AIT6CGR13.5MSS1-20-18PS | ER 9C 6#16 3#12 PIN PLUG | AIT6CGR13.5MSS1-20-18PS.pdf | |
| CA3106E28-2PB | 14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106E28-2PB.pdf | |
| TV06RW-17-2A | TV 39C MIXED(TWIN) PIN PLUG | TV06RW-17-2A.pdf | |
| 09663566611 | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 09663566611.pdf | |
| DF17(4.0)-30DP-0.5V(57) | 30 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | DF17(4.0)-30DP-0.5V(57).pdf | |
| 93944-417HLF | 17 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 93944-417HLF.pdf |