| Manufacturer Part Number: | FMP300JR-73-15K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 15K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300JR-73-15K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300JR-73-15K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300JR-73-15K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300JR-73-15K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300JR-73-15K is new and unused, you can buy FMP300JR-73-15K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300JR-73-15K.
| 173D825X9010VWE3 | 8.2µF Molded Tantalum Capacitors 10V Axial 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) | 173D825X9010VWE3.pdf | |
| CPPT1-A3B6-50.0TS | 50MHz TTL XO (Standard) Oscillator Through Hole 5V 45mA Enable/Disable | CPPT1-A3B6-50.0TS.pdf | |
| PF0552.222NLT | Shielded 2 Coil Inductor Array 8.8µH Inductance - Connected in Series 2.2µH Inductance - Connected in Parallel 3.9 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 11.1A Nonstandard | PF0552.222NLT.pdf | |
| 5962-8978504K2A | Optoisolator Darlington Output 1500VDC 2 Channel 20-LCCC | 5962-8978504K2A.pdf | |
| ADP2102-1.0-EVALZ | ADP2102 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | ADP2102-1.0-EVALZ.pdf | |
| AGN20009 | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Through Hole | AGN20009.pdf | |
| CRG1206F36R | RES SMD 36 OHM 1% 1/4W 1206 | CRG1206F36R.pdf | |
| CIR020R-40-56P-F80-20 | 85 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CIR020R-40-56P-F80-20.pdf | |
| OSTKR060100 | 6 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | OSTKR060100.pdf | |
| 1709225 | 9 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1709225.pdf | |
| RT0402CRD07150RL | RES SMD 150 OHM 0.25% 1/16W 0402 | RT0402CRD07150RL.pdf | |
| CRCW04021R91FNED | RES SMD 1.91 OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW04021R91FNED.pdf |