| Manufacturer Part Number: | FMP300JR-73-110K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 110K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300JR-73-110K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300JR-73-110K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 110k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300JR-73-110K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300JR-73-110K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300JR-73-110K is new and unused, you can buy FMP300JR-73-110K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300JR-73-110K.
| BFC238560821 | 820pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | BFC238560821.pdf | |
| PAFC243B | FILTER SAW 243.95MHZ SMD | PAFC243B.pdf | |
| TLV2370IDBVR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | TLV2370IDBVR.pdf | |
| MIC4420YM-TR | IC DRIVER MOSFET 6A LOSIDE 8SOIC | MIC4420YM-TR.pdf | |
| S-80955CNMC-G9RT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80955CNMC-G9RT2G.pdf | |
| VE-J1X-EZ-S | CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W | VE-J1X-EZ-S.pdf | |
| VI-26Y-IV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W | VI-26Y-IV-F4.pdf | |
| VI-BND-MU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W | VI-BND-MU-F3.pdf | |
| RT0603DRD07715RL | RES SMD 715 OHM 0.5% 1/10W 0603 | RT0603DRD07715RL.pdf | |
| MS3102E18-4SW | ER 4C 4#16 SKT RECP | MS3102E18-4SW.pdf | |
| FRCIR020R-20-27P-F80 | 14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | FRCIR020R-20-27P-F80.pdf | |
| TVPS00RF-15-35HB | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVPS00RF-15-35HB.pdf | |
| 0709282002 | 60 Position D-Type, Board to Board, Matrix Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | 0709282002.pdf | |
| CRCW08053K09DKEAP | RES SMD 3.09K OHM 0.5% 1/8W 0805 | CRCW08053K09DKEAP.pdf |