| Manufacturer Part Number: | FMP300FTF73-10K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 21010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 10K OHM 3W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300FTF73-10K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300FTF73-10K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FMP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300FTF73-10K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300FTF73-10K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300FTF73-10K is new and unused, you can buy FMP300FTF73-10K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300FTF73-10K.
| MCP6402-H/SN | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MCP6402-H/SN.pdf | |
| RP10-2412SEW/P | CONV DC/DC 10W 9-36VIN 12VOUT | RP10-2412SEW/P.pdf | |
| V48B12C250BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W | V48B12C250BF3.pdf | |
| CA3100ER12S-A10S | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3100ER12S-A10S.pdf | |
| MS3476L22-55PW | 55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS3476L22-55PW.pdf | |
| TVP00QDT-17-2PA | 39 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00QDT-17-2PA.pdf | |
| TVP00RW-11-98JC-LC | TV 6C 6#20 SKT RECP | TVP00RW-11-98JC-LC.pdf | |
| D38999/20FJ20SB-LC | 30 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | D38999/20FJ20SB-LC.pdf | |
| 890-70-035-10-004101 | 35 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 890-70-035-10-004101.pdf | |
| PZC07SZAN | 7 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PZC07SZAN.pdf | |
| RL1210JR-070R33L | RES SMD 0.33 OHM 5% 1/2W 1210 | RL1210JR-070R33L.pdf | |
| CRCW12063R32FMTA | RES SMD 3.32 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW12063R32FMTA.pdf |