| Manufacturer Part Number: | FMP300FRF73-820K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 820K OHM 3W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300FRF73-820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300FRF73-820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 820k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300FRF73-820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300FRF73-820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300FRF73-820K is new and unused, you can buy FMP300FRF73-820K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300FRF73-820K.
| CC1206GRNPO9BN470 | 47pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206GRNPO9BN470.pdf | |
| R82CC4220AA70J | 2.2µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | R82CC4220AA70J.pdf | |
| 501JBK-ACAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 8.9mA Enable/Disable | 501JBK-ACAG.pdf | |
| GP10WHM3/54 | Diode Standard 1500V (1.5kV) 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | GP10WHM3/54.pdf | |
| QM48T50020-PDB0 | 35W 4X 12V DC INPUT 16.8-75V | QM48T50020-PDB0.pdf | |
| MAX7326EVCMAXQU+ | MAX7326 - Interface, GPIO Expander Evaluation Board | MAX7326EVCMAXQU+.pdf | |
| RMCF0805FT4R02 | RES SMD 4.02 OHM 1% 1/8W 0805 | RMCF0805FT4R02.pdf | |
| SJT06RT-16-99S(014) | 23 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | SJT06RT-16-99S(014).pdf | |
| TXR76AB00-1204AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 11/16-24 UNEF 12 | TXR76AB00-1204AI.pdf | |
| L717SDE09PA4CH3F | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L717SDE09PA4CH3F.pdf | |
| KD04705100J0G | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | KD04705100J0G.pdf | |
| WW12FT4R64 | RES 4.64 OHM 0.4W 1% AXIAL | WW12FT4R64.pdf | |
| PPN360FT-73-10R | RES 10 OHM 3.6W 1% AXIAL | PPN360FT-73-10R.pdf |