| Manufacturer Part Number: | FMP300FRF73-270K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 270K OHM 3W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300FRF73-270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300FRF73-270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 270k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300FRF73-270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300FRF73-270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300FRF73-270K is new and unused, you can buy FMP300FRF73-270K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300FRF73-270K.
| MALREKB05FE433C00K | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 120 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05FE433C00K.pdf | |
| JANTXV1N6119AUS | TVS DIODE 27.4VWM BSQMELF | JANTXV1N6119AUS.pdf | |
| 1-532434-0 | HDI RECP ASSY 4 ROW 260 POS | 1-532434-0.pdf | |
| MRF174 | RF Mosfet N-Channel 28V 2A 150MHz 11.8dB 125W 211-11, Style 2 | MRF174.pdf | |
| OPA2376AIDGKR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | OPA2376AIDGKR.pdf | |
| MT29F4T08EYCBBG9-37:B | TLC 4T 528GX8 FBGA 11DP | MT29F4T08EYCBBG9-37:B.pdf | |
| VI-211-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VI-211-MX-B1.pdf | |
| VE-B1P-MU-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W | VE-B1P-MU-S.pdf | |
| WSU060-1250 | 5.9V 8W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | WSU060-1250.pdf | |
| ARJ11A-MASH-KU2 | 1 Port RJ45 Magjack Connector Through Hole 10 Base-T, AutoMDIX | ARJ11A-MASH-KU2.pdf | |
| OSTHT073080 | 7 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.200" (5.08mm) Through Hole | OSTHT073080.pdf | |
| S4-0R3J1 | RES SMD 0.3 OHM 5% 2W 4525 | S4-0R3J1.pdf | |
| CRCW0603510RJNEB | RES SMD 510 OHM 5% 1/10W 0603 | CRCW0603510RJNEB.pdf | |
| MRS16000C4302FC100 | RES 43K OHM 0.4W 1% AXIAL | MRS16000C4302FC100.pdf |