| Manufacturer Part Number: | FMP300FRF73-1K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 1K OHM 3W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300FRF73-1K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300FRF73-1K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300FRF73-1K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300FRF73-1K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300FRF73-1K is new and unused, you can buy FMP300FRF73-1K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300FRF73-1K.
| APL1-1669-3 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | APL1-1669-3.pdf | |
| SP5746CHK0AMMJ6R | 32 BIT DUAL CORE 3M FLASH 512K R | SP5746CHK0AMMJ6R.pdf | |
| LMC6062AIMX/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6062AIMX/NOPB.pdf | |
| ADA4851-4YRUZ-RL | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | ADA4851-4YRUZ-RL.pdf | |
| XPGBWT-L1-0000-00F53 | LED Lighting XLamp® XP-G2 White, Cool 6000K 2.9V 350mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPGBWT-L1-0000-00F53.pdf | |
| LM20343EVAL/NOPB | LM20343 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | LM20343EVAL/NOPB.pdf | |
| KJB7T11W98SA | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KJB7T11W98SA.pdf | |
| 1-146477-0 | 10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole | 1-146477-0.pdf | |
| 95290-405B | 10 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Tin-Lead 0.100" (2.54mm) Surface Mount | 95290-405B.pdf | |
| PREC012DBAN-M71RC | 24 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | PREC012DBAN-M71RC.pdf | |
| 64-9503-21 | CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD | 64-9503-21.pdf | |
| 325223-07-0 | 7 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325223-07-0.pdf | |
| CRCW20108M25FKEF | RES SMD 8.25M OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW20108M25FKEF.pdf | |
| GW13J1K00E | RES CAP BLEEDER 1K OHM 5% 13W | GW13J1K00E.pdf |