| Manufacturer Part Number: | FMP300FRF73-180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 180K OHM 3W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300FRF73-180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300FRF73-180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300FRF73-180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300FRF73-180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300FRF73-180K is new and unused, you can buy FMP300FRF73-180K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300FRF73-180K.
| C1608X7S2A104M080AE | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7S2A104M080AE.pdf | |
| RCC31DETN | CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL | RCC31DETN.pdf | |
| EG-2121CA 200.0000M-LHPAB | 200MHz LVDS SO (SAW) Oscillator Surface Mount 2.5V 30mA Enable/Disable | EG-2121CA 200.0000M-LHPAB.pdf | |
| 1330R-36K | 4.7µH Unshielded Inductor 239mA 1.2 Ohm Max 2-SMD | 1330R-36K.pdf | |
| LTC1665CGN#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-SSOP | LTC1665CGN#TRPBF.pdf | |
| VI-B7P-IW | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VI-B7P-IW.pdf | |
| VI-B2T-IW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W | VI-B2T-IW-F4.pdf | |
| D4825S | RELAY SSR PANEL MOUNT | D4825S.pdf | |
| MCR18ERTF4641 | RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18ERTF4641.pdf | |
| DCM21CA4P1AFNA191K87 | D-SUB R/A MTL BKT 75 OHM 3.05 | DCM21CA4P1AFNA191K87.pdf | |
| 929667-02-24-I | 48 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 929667-02-24-I.pdf | |
| OSTYD090150 | 9 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | OSTYD090150.pdf | |
| 4309R-101-474 | RES ARRAY 8 RES 470K OHM 9SIP | 4309R-101-474.pdf | |
| RSF2JA10R0 | RES MO 2W 10 OHM 5% AXIAL | RSF2JA10R0.pdf |