| Manufacturer Part Number: | FMP300FRF73-150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 150K OHM 3W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMP300FRF73-150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMP300FRF73-150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | FMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMP300FRF73-150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMP300FRF73-150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of FMP300FRF73-150K is new and unused, you can buy FMP300FRF73-150K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMP300FRF73-150K.
| ELXG350VNN682MQ40T | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXG350VNN682MQ40T.pdf | |
| TLV2375IPWRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-TSSOP | TLV2375IPWRG4.pdf | |
| STFPC311BTR | IC CTRL/DRIVER FRONT PNL 52QFP | STFPC311BTR.pdf | |
| TPS61150DRCTG4 | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 35mA 10-VSON (3x3) | TPS61150DRCTG4.pdf | |
| RP12-2405DA/SMD | CONV DC/DC 12W 18-36VIN +/-05V | RP12-2405DA/SMD.pdf | |
| VE-272-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | VE-272-IW-F1.pdf | |
| V150B36M250BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W | V150B36M250BN3.pdf | |
| TVPS00RF-23-21SA-LC | TV 21C 21#16 SKT RECP | TVPS00RF-23-21SA-LC.pdf | |
| SFW5R-1STE9LF | 5 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | SFW5R-1STE9LF.pdf | |
| 2057833-1 | SFP+ENHANCED1X4CAGEASSY | 2057833-1.pdf | |
| HIF3BA-34P-2.54PFA-2(71) | 34 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | HIF3BA-34P-2.54PFA-2(71).pdf | |
| 1-146138-2 | 14 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 1-146138-2.pdf | |
| 1571740000 | 4 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1571740000.pdf |